Vedeli ste, že sa vo svete každú sekundu narodí 250 detí – za celý deň je to približne 650-tisíc detí? Na Slovensku pritom ročne pribudne viac ako 56 500 detičiek. Ak aj vy túžite po vlastnom potomkovi, je načase sa pripraviť. Nielen psychicky, ale aj fyzicky. Pýtate sa, či je príprava na tehotenstvo skutočne nutná a myslíte si, že na toto sa pripraviť nijako nedá? Nie je to úplne tak. Na zdravie bábätka totiž máte väčší vplyv, ako si myslíte.
Tipy, ako sa pripraviť na tehotenstvo
V prvom rade musíme poznamenať, že tipy a rady, ktoré si teraz prečítate, majú všeobecnú platnosť, no každé tehotenstvo je, samozrejme, individuálne a preto sa v prípade otázok a pochybností neváhajte obrátiť na svojho gynekológa. Poďme teda pekne po poriadku.
Vedeli ste, že kým genetika ovplyvní zdravie dieťatka na 25%, faktory ako životný štýl a výživa matky počas tehotenstva majú vplyv na vášho potomka až na 75%? Začnite teda s prípravou seba (a svojho tela) ešte pred samotným otehotnením. Preto by ste v rámci predprípravy na tehotenstvo nemali zabúdať na pravidelnú preventívnu prehliadku, dodržiavať pitný režim, zlepšiť si svoju fyzickú kondíciu, začať sa stravovať pravidelne, zdravo a vyvážene a hlavne – zbaviť sa zlozvykov ako fajčenie či alkohol.
Ak sa v období plánovania tehotenstva venujete aktívnemu pohybu, máte dostatočné dlhý spánok, váš jedálniček obsahuje ovocie, zeleninu, vlákniny a máte pravidelný pitný režim, tak je všetko v poriadku. Odporúča sa tiež zvýšiť dávky kyseliny listovej, či už v podobe potravy, ale aj výživových doplnkov.
Na zdravie dieťatka vplýva aj stres. Ak dieťa nedostane od matky dostatok živín, môže to mať vplyv na jeho ďalší vývoj (predčasný pôrod, nízka popôrodná hmotnosť či vrodené choroby). Príjem živín matky počas tehotenstva tiež rozhoduje aj o vývoji a zdraví dieťatka v budúcnosti (cukrovka, obezita).
Rovnako, ako strava budúcej mamičky, tak aj strava partnera zohráva pri plánovaní dieťatka svoju rolu – pretože ovplyvňuje kvalitu spermií. Zaradiť do svojho jedálnička by preto muž mal cereálie, celozrnný chlieb, ryžu natural, cestoviny, mlieko, jogurty či chudé mäso, hydinu, ryby, strukoviny, ovocie a zeleninu.
Problémy s otehotnením?
V súčasnosti bojuje s neplodnosťou každá tretia rodina na svete. Problémy s otehotnením môžu prísť, keď žena odkladá svoje tehotenstvo na neskôr. S pribúdajúcimi rokmi totiž klesá jej reprodukčná schopnosť. Pre porovnanie: 20-ročná žena pri pohlavnom styku 2-3 krát do týždňa má 25% šancu na otehotnenie v jednom menštruačnom cykle.
U žien medzi 25-35 rokom táto pravdepodobnosť klesá na 16% a u žien po štyridsiatke je to len niečo okolo 5%. Vo vyššom veku ženy tiež stúpa riziko potratov, vrodených vývojových vád či komplikácií počas tehotenstva a pôrodu. Pre zaujímavosť – priemerný vek prvorodičky na Slovensku je 27 rokov oproti prvorodičkám v EÚ (29 rokov) či v Amerike, kde sa priemerný vek prvorodičiek udáva až niekde okolo 33. roka života.
Výpočet plodných dní
Šance na otehotnenie sa vám výrazne zvýšia, ak do plánovania zapojíte aj svojho partnera (a tým teraz nenarážame len na sexuálny akt 🙂 ). V prvom rade je dôležité spolu komunikovať a vedieť sa zosúladiť aj podľa vášho ženského cyklu. Na to vám poslúži výpočet vašich plodných dní.
Asi viete, kedy môžete očakávať svoju menštruáciu. Ovulácia prichádza približne 14-ty deň počas menštruačného cyklu – kedy dozrieva v ženskom tele vajíčko. Najplodnejšie obdobie sa začína dva dni pred a deň po ovulácii. Môžeme povedať, že medzi 9. a 15. dňom menštruačného cyklu je žena najplodnejšia.
Ak preto túžite po bábätku, môžete si svoje plodné dni značiť do kalendára. Šikovnou pomôckou sú aj aplikácie v telefóne – menštruačné kalendáre, ktoré vám okrem blížiacej sa menštruácie pripomenú aj ovuláciu či plodné dni, kedy je šanca na počatie niekoľkonásobne vyššia ako inokedy.
Ako zvýšiť šance na otehotnenie?
Je úplne v poriadku, ak ste počas obdobia, kedy sa snažíte o potomka, občas podráždená. Hovorte so svojím partnerom o svojich pocitoch, neduste ich v sebe. Ak aj vaše snaženie sa nevyjde na prvýkrát, nezúfajte a vzájomne sa s partnerom podporujte. Minimalizujte stres v práci aj navôkol – stres totiž negatívne vplýva i na samotnú ovuláciu – ak nebudete mať pravidelnú ovuláciu, šance na otehotnenie budú menšie.
Vyskúšajte na odbúranie stresu napríklad šport (beh, plávanie) alebo jogu – je totiž dokázané, že pri telesnom pohybe sa z tela vyplavujú pocity šťastia endorfíny. Výborným prostriedkom na odbúranie stresu je i meditácia. Oddýchne si vaše telo i myseľ.
Ako sme už spomínali vyššie, zdravá vyvážená a pestrá strava je neodmysliteľnou súčasťou prípravy na počatie u oboch partnerov. Nezabúdajte tiež na pitný režim.
Antikoncepcia a plánovanie počatia
Dlhodobé užívanie antikoncepcie znižuje hladinu folátov v tele, čo vplýva i na počatie. Nedostatok folátov môže v tele pretrvávať ešte niekoľko mesiacov po vysadení antikoncepčných tabletiek, preto začnite užívať tabletky a doplnky s kombináciou kyseliny listovej a aktívneho folátu, aby sa už od začiatku tehotenstva zabezpečil ich optimálny prísun.
Výživové doplnky na plodnosť
Zdravý životný štýl je samozrejmosť, no počas obdobia plánovania potomka i samotného tehotenstva ženy je nutná potreba vyššieho príjmu niektorých látok, ako u žien, tak aj u mužov.
Výživové doplnky pre ženy
Aj keď žijete a stravujete sa zdravo, odporúča sa aspoň mesiac pred otehotnením užívať kyselinu listovú (folát). Folát prispieva k rastu zárodočných tkanív počas tehotenstva a podieľa sa na procese delenia buniek.
V ranom štádiu tehotenstva, kedy o ňom ešte nemusíte vedieť sa odohrávajú pre bábätko veľmi dôležité procesy vývoja (ako uzatváranie neurálnej trubice, ktorá je základom pre mozog a miechu). Nízka hladina folátu u tehotných žien je rizikovým faktorom porúch neurálnej trubice vyvíjajúceho sa plodu. Užívaním kyseliny listovej sa dosiahne účinná hladina folátov už o 4 týždne, ktorá zabezpečí znižovanie hladiny toxického homocysteínu v období plánovania tehotenstva, v tehotenstve samotnom a počas dojčenia.
Zvýšená hladina homocysteínu môže spôsobiť problémy s otehotnením, opakované spontánne potraty, rázštepy nervovej trubice, odumretie plodu, vrodené vývojové chyby srdca a môže byť rizikovým faktorom vzniku preeklampsie (ochorenie špecifické pre tehotenstvo) a rozvoja predčasného odlúčenia placenty, predčasného pôrodu a nízkej pôrodnej hmotnosti plodu.
Výživové doplnky na plodnosť pre muža
Problém s počatím sa čoraz viac dotýka aj mužov. Medzi najčastejšie príčiny poklesu plodnosti patrí zhoršená kvalita spermií, nedostatočné množstvo spermií v ejakuláte, porucha ejakulácie či porucha krvného zásobenia semenníkov.
Na zdravý životný štýl, dostatok spánku, menej stresu a obmedzenie alkoholu a fajčenia, by mali dbať aj budúci oteckovia. Zhoršená kvalita spermií totiž často býva ovplyvnená nesprávnou životosprávou. Dbajte preto na kvalitnú stravu plnú vitamínov a minerálov. Noste voľnejšie, priedušné bavlnené spodné prádlo, ktoré zabráni prehrievaniu intímnych partií. Na toto všetko myslite minimálne 3 mesiace pred plánovaným počatím – približne rovnaký čas potrebujú spermie, kým sa vytvoria, naplno dozrejú a sú „pripravené.“
Zvýšiť šance na počatie dokáže podporiť aj dostatočný prísun vitamínu C, D či selén a zinok, ktorých nedostatok znižuje množstvo spermií (selén) a hladinu testosterónu (zinok). Pre mužov v období plánovania tehotenstva páru je určený aj výživový doplnok Stoporex®, ktorý obsahuje kombináciu antioxidantov (selén a zinok) ako aj L-arginín a L-citrulín, ktoré prispievajú mužskému reprodukčnému zdraviu, vďaka svojmu 100% prírodnému zloženiu, ktoré podporuje potenciu, erekciu, plodnosť a tým zároveň aj prirodzenú tvorbu spermií.
Ide o voľne dostupné výživové doplnky, na ktoré nepotrebujete lekársky predpis. Stoporex.sk Tabletky na sexuálne zdravie chlapov, môžete bezpečne užívať aj dlhodobo, bez vedľajších účinkov.